Wejdź do świata outsourcingu

Banner z napisem: Księgowa to nie kadrowa

Dlaczego myślimy, że kadry to sprawa księgowości? Choć zawody kadrowej i księgowej są pokrewne, charakteryzują się innym zakresem obowiązków, a od osób je wykonujących wymagają odmiennych predyspozycji. Ze względu na wiele cech wspólnych obu profesji, w najmniejszych firmach ciężar obsługi procesów kadrowo-płacowych spoczywa na barkach działu księgowości. Jednak w przedsiębiorstwach zatrudniających od kilkunastu pracowników wzwyż, takie rozwiązanie rzadko się sprawdza i jest ryzykowne. Sprawdź, dlaczego.

Księgowa to nie kadrowa

Specjalistę ds. kadr i płac oraz księgowego obowiązują odmienne zakresy obowiązków, podstawy prawne, reprezentują oni również firmę podczas kontroli odrębnych organów i instytucji. Dodatkowo prace obu działów intensyfikują się w zupełnie innych terminach w miesiącu. Poniżej przedstawiamy wykaz najważniejszych różnic pomiędzy pracą księgowej i kadrowej.

1. Inne podstawy prawne

Gdyby wziąć pod lupę najważniejsze regulacje prawne dotyczące obszaru kadrowo-płacowego okazuje się, że Kodeks pracy to tylko wierzchołek góry lodowej. Specjalista ds. kadr i płac powinien znać i korzystać z co najmniej kilkunastu ustaw dotyczących zatrudniania pracowników (np. Ustawa z dn. 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy), zbiorowego prawa pracy (jak Ustawa z dn. 13 marca o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników), ubezpieczeń pracowniczych i wielu innych ustaw. Do tego nie można zapomnieć o aktach wykonawczych w postaci co najmniej kilkunastu ministerialnych rozporządzeń. W obszarze księgowości lista jest równie długa.
 

tabela wyróżniająca podstawy prawne obowiązujące dział księgowości oraz dział kadr
 

Czy …

jeden pracownik może znać i na bieżąco śledzić zmiany w obu obszarach?


 
2. Inna odpowiedzialność

Specjaliści ds. kadr i płac oraz księgowości reprezentują również pracodawcę podczas kontroli odrębnych organów i instytucji (choć Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą nadzorować oba obszary, to jednak w innym zakresie).
 

tabela zestawiająca organy kontroli nadzorujące pracę działów: księgowego oraz kadrowo-płacowego
 

Czy …

ta sama osoba będzie tak samo przeciwdziałać nieprawidłowościom na wypadek kontroli państwowej inspekcji pracy, jak na wypadek kontroli urzędu celno-skarbowego?


 
3. Terminy

Działy kadr i płac oraz dział księgowości intensyfikują swoje działania w konkretnych terminach w miesiącu.
 

Tabela zestawiająca różnice w kluczowych terminach determinujących pracę działu księgowego oraz działu kadr
 

Czy …

księgowy realizujący zadania kadrowe ma możliwość zaplanowania urlopu? Czy jego niespodziewana choroba zdezorganizuje życie w firmie?


 

4. Zmiany w przepisach prawa

Przepisy i regulacje dotyczące rachunkowości oraz prawa pracy podlegają nieustannym zmianom, a nieznajomość najnowszych przepisów nie zwalnia z ich stosowania. Brak czasu na aktualizowanie wiedzy może skutkować nieprzyjemnymi sankcjami.
 

Tabela zestawiająca najważniejsze zmiany w przepisach dotyczących rachunkowości oraz prawa pracy
 

Czy …

możliwe jest, aby jeden pracownik, realizując bieżące comiesięczne zadania, dodatkowo śledził zmiany przepisów prawa w obu obszarach?


 

Zainwestuj w spokój

Rezygnując ze wsparcia specjalisty do spraw kadr i płac wiele ryzykujesz. Takie rozwiązanie nie tylko obciąża dział księgowości ogromem pracy, ale też zwiększa ryzyko błędów. Nie inwestując w kadry, tracisz dostęp do bieżącej wiedzy i kładziesz na szali swoją odpowiedzialność. W gąszczu obowiązków, napiętych terminów i zmieniających się przepisów łatwo o błąd. A co z sezonem urlopowym, czy nieobecnością wynikającą z choroby?

Niestety znalezienie samodzielnego i doświadczonego specjalisty ds. kadr jest nie lada wyzwaniem, a oczekiwaniom finansowym takiego pracownika nie zawsze możemy sprostać. Na szczęście z pomocą przychodzi outsourcing.

 

Wejdź do świata outsourcingu

Dzięki outsourcingowi – czyli powierzeniu prowadzenia obsługi kadrowo-płacowej zewnętrznej firmie – masz przeświadczenie, że procesy kadrowe Twojej firmy będą realizowane profesjonalnie i rzetelnie przez doświadczony zespół specjalistów. Korzyści? Dzielisz ryzyko, przenosisz odpowiedzialność, zyskujesz czas, a przede wszystkim – zmniejszasz koszty (koszt outsourcingu kadr i płac będzie nieporównywalnie mniejszy niż utrzymanie etatu samodzielnego pracownika – nie wspominając o wydatkach i nakładzie czasu w związku z procesem rekrutacji, czy absencji pracownika!). Odciążasz także księgowość, choć jeśli wolisz – ją także możesz prowadzić w formule outsourcingowej.

Przedsiębiorco! Nie trać pieniędzy i zyskaj spokój – wejdź do świata outsourcingu.

 

_________

Czytaj też: Jak wybrać biuro rachunkowe?

Powrót - aktualności

Dodaj komentarz

No name or email address required.

-->